Zdrowie

Tajemnica snu. Dlaczego śpimy?

Tajemnica snu.

Po co śpimy?

Bez snu nie ma życia. Sen potrzebny jest do funkcjonowania organizmu. Bez niego nie ma mowy o prawidłowej koncentracji ani o dobrym samopoczuciu. Poza tym sny potrafią pozostawiać po sobie silne wrażenie. Czasem nas niepokoją, czasem rozmarzają, czasem wzbudzają w nas silne przeświadczenie o tym, że coś ważnego się wydarzy.

Fizjologia

Sen pozawala naszemu organizmowi zwolnić rytm pracy i nabrać sił. Podczas snu serce pracuje wolniej, jesteśmy mniej wrażliwi na bodźce, wolniej także oddychamy. Człowiek przesypia około 1/3 życia, dorosły powinien spać około 8 godzin na dobę. Najmniejszą potrzebę snu wykazują ludzie starsi. Ich sny trwają najkrócej.

Sen
Skąd się biorą marzenia senne?

O czym mówią sny?

W snach spotykamy się z problemami, od których uciekamy na jawie, ale też z przyjemnościami, o których myślimy godzinami w ciągu dnia. Żeby zrozumieć, co znaczą sny, należy zapamiętać to, co się nam przyśniło. Najważniejsze w snach nie są wydarzenia, ale klimat, nastrój, kolory, emocje. Zastanów się, co odczuwałaś, kiedy śniłaś. Czy były to emocje dobre, czy złe? Mogą odzwierciedlać one napięcia, jakie towarzyszą ci w ciągu dnia, mogą obrazować twoje marzenia i oczekiwania.

Skąd się biorą marzenia senne?

Często zdarza się, że już tuż po przebudzeniu nie pamiętamy tego, o czym śnimy. Innym razem zaś pamiętamy bardzo wyraziście i te sny pozostawiają po sobie ogromne wrażenie. To czy pamiętamy sen, czy tylko mgliście i mozolnie przypominamy sobie pojedyncze, niepowiązane za sobą motywy, zależy od fazy snu, w której się budzimy.

Sen
Czy wiesz, że sen ma dwie fazy?

Fazy snu

Są dwie fazy snu: wolnofalowa (NREM), kiedy to wypoczywamy, nie wykazując żadnej praktycznie aktywności ruchowej oraz paradoksalna (REM), kiedy to mózg przetwarza informacje nabyte w czasie czuwania. Dzieci mają najwięcej faz “REM” w swoim cyklu spania. Dlatego też tak doskonale chłoną, przyswajają i zapamiętują wiedzę. To właśnie w fazie REM występują marzenia senne. Przyjrzyjmy się śpiącemu: dostrzegamy nieraz wzmożony ruch gałek ocznych – to wyraźny znak, że osoba ta znajduje się w fazie REM, że jej sen jest “płytki” i że śni. Jeśli przebudzi się w tej właśnie fazie snu, zapamięta swój sen, jeśli natomiast moment “powrotu do rzeczywistości” przypadnie na fazę NREM, będzie mieć problemy z odtworzeniem niedawno “przeżytych” wydarzeń.

Jeśli chcesz mieć miłe wrażenia rano, musisz się właściwie przygotować do snu. Rada: idź do łóżka odprężona i zrelaksowana. To gwarantuje przyjemne sny i ustrzeże cię przed wstaniem z łóżka “lewą nogą”…

3 Komentarzy

  1. Uwielbiam spać, przez tę szkołę ciągle muszę tak wcześnie wstawać, brrr Dobrze że przynajmniej w weekend można się wyspać i pośnić sobie wspaniałe sny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button