Wasze listy

Moi koledzy palą!

Moi koledzy palą! – pisze Ewa

Kiedy znajomi są dalecy od wymarzonego ideału

List do redakcji:

„Witajcie,

Moi koledzy palą! Uważają mnie za dziwną, bo ja tego nie robię. Kiedy zaczynają palić, ja szybko tracę dobry humor, a jestem wesołą osobą. Nie chcę, żeby palili, bo to są moi najlepsi koledzy. Oczywiście próbowałam im wytłumaczyć, ale oni zaczynają, że od jedzenia też można umrzeć. Wtedy robi mi się strasznie przykro (jestem osobą przy kości). Co robić?

Liczę na pomoc i z góry za nią dziękuję.

Ewa

——————————————
Odpowiedź:

Ewo,

Musisz wiedzieć, że palenie czy picie alkoholu ma charakter rytuału. To oznacza (w wielkim skrócie), że rytuał zbliża tych, którzy w nim uczestniczą, a innych (nie uczestniczących w tym rytuale) oddala. W twoim przypadku niepalenie papierosów jest najwidoczniej przeszkodą we właściwych kontaktach ze znajomymi. Co zatem można zrobić? Są trzy wyjścia z tej sytuacji:

a) zacząć palić papierosy,
b) zerwać ze znajomymi i poszukać sobie nowych,
c) próbować ułożyć sobie z nimi stosunki w ramach dotychczasowej sytuacji.

ZnajomiOczywiście nie polecam dwóch pierwszych rozwiązań: są zbyt proste, nieżyciowe, a w przypadku pierwszego – niezdrowe. Za to trzecie rozwiązanie jest tym, z jakim spotkasz się na pewno jeszcze niejednokrotnie w swoim życiu. Bo nieraz będziesz musiała współpracować, przebywać z tymi, których zachowanie nie do końca ci odpowiada.

Ewo, postaraj się nie zwracać uwagi swoim znajomym. Pewnie odbierają twoje wypowiedzi jako wymądrzanie. Uznaj, że to ich sprawa. Równocześnie nie pozwól sobie na żadne złośliwości dotyczące swojej wagi czy wyglądu. Skup się na tym, co w nich lubisz, cenisz i co ci sprawia radość. Zapamiętaj – nikt nie jest bez wad. Szukanie ideałów może się bowiem zakończyć wielką samotnością…

Życzę powodzenia!

Pozdrawiam serdecznie
Magda

———————————

Listy do redakcji i do mnie możecie kierować za pośrednictwem formularza Kontakt.

Odpowiedzi na wybrane listy publikowane są w dziale Wasze listy. Wszystkim gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Nie podajemy na stronie nazwisk i adresów osób piszących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button