Wasze listy

Czy Postinor jest tabletką antykoncepcyjną?

Czy Postinor jest tabletką antykoncepcyjną?

W nagłych przypadkach…

List do redakcji:

„Witajcie,

Słyszałam, że najpewniejszą pigułką antykoncepcyjną jest Postinor. Jak ona działa i czy jest rzeczywiście najlepsza? Czy jest to lek poronny?

Karolina

——————————————
Odpowiedź:

Karolino,

Postinoru nie można stosować jako stałej metody antykoncepcyjnej. Można go użyć jedynie w „nagłych przypadkach”, takich jak gwałt czy pęknięcie prezerwatywy, nie później niż 72 godziny (3 doby) po stosunku. Zawiera dużą dawkę progestagenu (syntetycznego progesteronu), który opóźnia proces jajeczkowania poprzez zagęszczanie śluzu w szyjce macicy, a jeżeli do zapłodnienia już doszło, utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Preparat ten jest dostępny jedynie na receptę.

AntykoncepcjaChoć powszechnie panuje przekonanie, że Postinor Duo podany w ciągu 72 godzin od stosunku może mieć działanie wczesnoporonne to zastosowany we wczesnej ciąży (w późnej tym bardziej) nie jest lekiem poronnym. Zawarty w nim levonorgestrel należy bowiem do grupy tzw. progestagenów hormonów wspierających ciążę. Zastosowany w czasie ciąży, nawet w dużej dawce, nie spowoduje poronienia.

Należy pamiętać, iż Postinor jest formą antykoncepcji awaryjnej i nie powinno przyjmować się więcej niż 4 tabletki w ciągu jednego cyklu. Jedna tabletka zawiera bowiem 750 µg levonorgestrelu (syntetycznego progestagenu), co odpowiada dawce 3 tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych.

Jak wcześniej wspomniałam, Postinor dostępny jest jedynie na receptę, niemniej wbrew również obiegowym opiniom, każdy lekarz może wypisać taką receptę, nie tylko ginekolog. Ponieważ jest to lek drogi, można stosować zamiast niego metodę Yuzpe.

Pozdrawiam serdecznie
Magda

———————————

Listy do redakcji i do mnie możecie kierować za pośrednictwem formularza Kontakt.

Odpowiedzi na wybrane listy publikowane są w dziale Wasze listy. Wszystkim gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Nie podajemy na stronie nazwisk i adresów osób piszących.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button