Wasze listy

Czy pierwszy raz boli?

Czy pierwszy raz boli?

Czy warto śpieszyć się z seksem?

List do redakcji:

Droga redakcjo,

Mam 16 lat. Mój chłopak i ja coraz częściej myślimy o seksie, jednak ja mam lekkie obawy. Im więcej czytałam na temat pierwszego razu miałam coraz większe wątpliwości. Na przykład, że to będzie dla mnie zbyt bolesne albo, że prezerwatywa po pewnym czasie pęknie. Może powinnam jeszcze trochę poczekać ?

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

Malwina

——————————————
Odpowiedź:

Malwino,

Poruszyłaś w swym liście kilka istotnych kwestii. Pierwsza to kwestia bólu podczas pierwszego stosunku. To mit, wokół którego narosło wiele nieporozumień.

Błona dziewicza (to niewielki fałd śluzówki, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza) może mieć różny kształt: może być brzeżna, półksiężycowata, perforowana lub sitkowata. Większość kobiet posiada półksiężycowatą lub sierpowatą błonę dziewiczą.

SeksMitem jednak jest, iż regułą związaną z przebiciem błony jest silny ból i obfite krwawienie. Częściej ból jest minimalny, a krwawienie znikome lub wcale. W przypadku błony półksiężycowatej (większość) praktycznie nie ma bólu, gdyż błona jest słabo ukrwiona i pęka bez trudu. Jeśli błona ma inny kształt, ból może się jednak pojawić.

W kontekście pękającej prezerwatywy, poruszaliśmy już ten temat w liście od Ewy: Czy prezerwatywa może pęknąć?

W praktyce, jeśli nie uszkodzicie jej ostrym narzędziem, nie ma takiej możliwości, aby prezerwatywa pękła.

Czy powinnaś poczekać z seksem? Poruszaliśmy tę kwestię w kilku artykułach: Ten pierwszy raz, Seks na który warto poczekać, Czy z seksem należy czekać do ślubu?

Pamiętaj, pierwszy seks nigdy nie jest dokonały. Najczęściej oboje uczycie się i poznajecie nowe obszary. Seks jako element życia może być wspaniały, może także przynieść traumę, z której trudno się otrząsnąć.

Jeśli masz 16 lat, oczywiście możesz się na to zdecydować, niemniej fakt, iż to zrobisz teraz nie sprawi, iż staniesz się dzięki temu bardziej dorosła. Jeśli wszystko się uda i będziecie oboje z Twoim chłopakiem zadowoleni z seksu, to najpewniej na pewien czas przysłoni Wam to obraz świata, gdyż emocje zapanują nad zdrowym rozsądkiem – tak dzieje się zazwyczaj.

Osobiście radzę, abyście pomimo wszystko nieco zaczekali. Jesteście w wieku, w którym seks nie powinien zdominować Waszego związku. Warto trochę zaczekać, aby upewnić się, że Twój chłopak jest właśnie tą osobą, z którą chcesz to zrobić i z którą chcesz być nieco dłużej.

Nade wszystko jednak pamiętaj proszę – do pierwszego i każdego kolejnego seksu, podejdź z rozwagą – niechciana ciąża w młodym wieku komplikuje całe życie. Często zdarza się, że po pierwszym razie, przychodzi rozprężenie, „przecież nic się nie stało”, i wiele młodych osób traci czujność, zapomina o środkach ostrożności i komplikuje sobie życie.

Pozdrawiam serdecznie
Magda

———————————

Listy do redakcji i do mnie możecie kierować za pośrednictwem formularza Kontakt.

Odpowiedzi na wybrane listy publikowane są w dziale Wasze listy. Wszystkim gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Nie podajemy na stronie nazwisk i adresów osób piszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button