Wasze listy

Boję się pierwszej wizyty u ginekologa…

List do redakcji:

„Droga Magdo,

Mam już 17 lat i jeszcze nie byłam u ginekologa, gdyż bardzo się boję. Jak wygląda taka wizyta? O co będzie mnie pytał lekarz? Lepiej wybrać ginekologa mężczyznę, czy kobietę?”
Iza, 17 lat

——————————————
Odpowiedź:

Droga Izo,

Na pierwszą wizytę nastolatki zazwyczaj wybierają się do kobiety ginekologa. Wynika to głównie z faktu, iż wstydzą się rozebrać przed obcym mężczyzną, a poza tym uważają, że kobieta lepiej zrozumie ich problemy. Jeśli Ty nie masz takich obaw możesz równie dobrze wybrać się do lekarza-mężczyzny.

Ginekolog
Na pierwszą wizytę nastolatki zazwyczaj wybierają się do kobiety ginekologa.

W trakcie pierwszej wizyty ginekolog dużo czasu poświęci na wywiad. Zapyta kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, czy krwawienia są regularne, jak długo trwają oraz o choroby jakie przeszłaś, dolegliwości, współżycie płciowe.

Powinnaś zapytać go o wszystko, co Cię interesuje i wyjaśnić swoje obawy. Porozmawiaj z nim także o odpowiedniej dla Ciebie metodzie antykoncepcji oraz poproś o zbadanie piersi (w niektórych przychodniach istnieją specjalne punkty samobadania piersi, gdzie wykwalifikowane pielęgniarki nauczą Cię jak wykonywać takie badanie w domu).

Jeśli nie będziesz już miała żadnych pytań lekarz poprosi abyś rozebrała się od pasa w dół i pomoże Ci ułożyć się na fotelu ginekologicznym. Uciskając brzuch stwierdzi ewentualne anomalie w budowie narządów wewnętrznych, a następnie przystąpi do badania przy użyciu tzw. wziernika, dzięki któremu będzie mógł sprawdzić stan pochwy oraz szyjki macicy.

Badanie jest krótkie i naprawdę bezbolesne więc bez obawy możesz wybrać się na pierwszą wizytę.

Więcej na temat wizyty u ginekologa możesz przeczytać także w artykule: Zanim rozpoczniesz współżycie seksualne.

Pozdrawiam serdecznie
Magda

———————————

Listy do redakcji i do mnie możecie kierować za pośrednictwem formularza Kontakt.

Odpowiedzi na wybrane listy publikowane są w dziale Wasze listy. Wszystkim gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Nie podajemy na stronie nazwisk i adresów osób piszących.

2 Komentarzy

  1. No, ja miałam naprawdę stracha przed pierwszą wizytą u ginekologa. Byłam jednak u faceta i okazało się, że strach miał wielkie oczy. Wprawdzie rzeczywiście ciężko było się z tym oswoić, że trzeba usiąść w tym fotelu ginekologicznym, ale jakoś poszło. Chociaż jak dla mnie to wcale nie była przyjemna wizyta, niemniej lekarz naprawdę był miły i starał się mnie uspokoić. To jednak było przeżycie.

  2. Nie bój się, wcale nie jest tak strasznie jak sie wydaje. Możesz np. iść do lekarza do którego chodzą Twoje koleżanki albo mama-zawsze będziesz czuła się pewniej. Trzymam kciuki i nie odkładaj tej wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button