Uroda

Relaks w saunie

Chwilka relaksu w saunie

Co daje sauna?

W długie zimowe wieczory twojemu organizmowi szczególnie brak światła i ciepła. Te braki można próbować rekompensować sobie, korzystając z solarium i sauny.

Sauna korzystnie wpływa na organizm. Nie tylko poprawia samopoczucie, bo pomaga się odprężyć, lecz też dobrze działa na ciało – uodpornia, wzmacnia i oczyszcza organizm.

Pierwsza wizyta w saunie może okazać się nieco męcząca. Nie jesteś pewnie przyzwyczajona do wysokiej temperatury – a w saunie osiąga ona około stu stopni. Mogą się pojawić niepożądane reakcje na upał – musisz wiedzieć, że są to objawy normalne i ustąpią po kilku wizytach. Rozgrzane powietrze wywołuje “siódme poty”, skóra się nagrzewa, oddech staje się szybszy. Organizm wydala przez skórę ogromne ilości wody, a wraz z nią toksyny.

Niedobór wody powinnaś uzupełniać dopiero po wyjściu z kabiny, najlepiej odczekawszy około 20 minut. Polecane są szczególnie soki warzywne.

Sauna
Pamiętaj – do sauny powinnaś wejść przygotowana.

Jak przygotować się do kąpieli w saunie?

Do nagrzanego pomieszczenia wchodzisz 3 razy. Pierwszy raz trwa najkrócej – do 8 minut, trzeci absolutnie nie dłużej niż 15. Przed pierwszą kąpielą w rozgrzanym powietrzu przede wszystkim oczyść swoje ciało. Prysznic (letni, a następnie ciepły) bierzesz także po każdym wyjściu z kabiny.

Do sauny zabierz ze sobą koniecznie szorstką szczotkę – w trakcie korzystania z sauny przyda się do usuwania potu. Powinnaś zbierać nią gromadzące się krople, usuwając je najpierw z nóg, a następnie z reszty ciała – podążając w kierunku głowy. Nie jest wskazane używanie do tego ręcznika. Szczoteczka ma tę przewagę, że masuje jednocześnie ciało.

W kabinie nie forsuj się częstymi zmianami pozycji. Pamiętaj o tym, że organizm podjął właśnie ogromny wysiłek Usiądź spokojnie (ewentualnie połóż się), z lekko ugiętymi nogami.

Po wyjściu z sauny zadbaj o relaks – organizm, wyczerpany gorącym powietrzem, potrzebuje jeszcze chwili wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button