Uroda

Piękne i zdrowe włosy.

Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tys. włosów.

Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych. Włosów jasnych jest więcej, ponieważ są cieńsze od włosów ciemnych.

Włos żyje około 4 lat. Aby przedwcześnie nie “umarł”, musisz się o niego troszczyć. Człowiek ma na głowie około 20 tysięcy włosów, a co dzień – jeśli jego organizm jest w dobrej kondycji – wypada mu ich od 60 do 100. Wystarczy jednak niewiele, żeby ten stan równowagi uległ rozchwianiu.

Włosy są ozdobą kobiety. Powinnaś o nie dbać. Myj je tak często, jak tego potrzebują – to nie pogarsza ich stanu. Najgorszymi wrogami włosa są zanieczyszczone środowisko, nieprzyjazna pogoda i stres.

Najefektywniej wspomożesz włosy właściwym odżywianiem. Aby żyły i połyskiwały, musisz dostarczyć im aminokwasów siarkowych (jedząc np. ryby, chudą wołowinę, fasolę) albo chociaż siarki (cebula, rzodkiewka, chrzan, czarna rzepa, por), z której twój organizm sam sobie wytworzy aminokwasy. Włosy chcą wielu mikroelementów i witamin, a dostarczą ich warzywa, płatki owsiane, jaja, mięso wołowe.

Włosy.
Dieta jest bardzo ważna dla włosów.

Mycie i pielęgnacja

Zanim sięgniesz po odżywkę, musisz nauczyć się właściwego obchodzenia z włosami. Rozczesuj je delikatnie, a kiedy są mocno splątane, to najlepiej na sucho. Bezpośrednio po umyciu włosy są bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Nie powinno się myć głowy w zbyt gorącej wodzie ani suszyć suszarką w zbyt wysokiej temperaturze. Najlepiej zresztą z suszarki całkowicie zrezygnować.

Twoje włosy potrzebują odpowiedniego szamponu, na pewno łatwo potrafisz oszacować ich kondycję. Regularnie powinnaś również stosować odżywkę, niezależnie od tego, czy włosy są osłabione czy zdrowe. Chore, zniszczone, połamane włosy wymagają dodatkowej opieki. Jeśli wypada Ci ich więcej niż powinno, sięgnij po specjalne preparaty wzmacniające (czarna rzodkiew, dziurawiec, tatarak) oraz zastosuj kurację witaminową, wybierając np. jakiś preparat z drożdży lub skrzypu.

Czy wiesz, że…

Kolor włosów zależy od:
– czynników dziedzicznych
– barwnika
– klimatu
– rasy

– Naturalna skala barw obejmuje kolory: blond, rudy, szatyn, czarny.
– Na głowie człowieka znajduje się od 100-150 tys. włosów.
– Na 1 cm² przypada od 150-500 włosów ciemnych i od 180-750 włosów jasnych.

– Szybkość wzrostu włosa:
– ok. 0,35 mm dziennie
– ok. 1 cm miesięcznie
– ok. 12 cm rocznie

– Kształt włosów:
– proste
– falowane
– kręcone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button