Uroda

Operacje plastyczne – czy warto z nich korzystać?

Czy warto robić operacje plastyczne?

Operacje plastyczne lekiem na kompleksy?

Współcześnie nie istnieje chyba taka część ciała człowieka, której nie można poprawić za pomocą operacji plastycznej. Coraz młodsze kobiety (i mężczyźni) zgłaszają się do chirurgów plastyków ze swoimi kompleksami. Specjalista potrafi zmniejszyć garbek na nosie, powiększyć małe piersi czy odessać wystającą „oponkę”. Czy jest to jednak jedyne wyjście w leczeniu własnych niedoskonałości? Czy operacje plastyczne to bezpieczny i trwały sposób na odzyskanie wiary w siebie?

Nie bagatelizuj słowa „operacja”

Nie bez powodu zabiegi przeprowadzane przez lekarzy chirurgii estetycznej nazywane są operacjami. Jest to bowiem rozległa ingerencja w organizm i jego działanie. Podczas operacji dochodzi do przerwania ciągłości powłok (rozcinanie skóry i innych tkanek), czasem otwarcia jam ciała. Dla większości pacjentów operacja to skrajna forma leczenia, często ratująca życie.

Operacje plastyczne

Dla pacjentów po wypadkach czy w zaawansowanym stadium poważnych chorób może być ostatnią deską ratunku. Niektórzy jednak są w stanie dać się „pokroić” dla polepszenia wyglądu. Nie ma w tym nic złego, o ile zdają sobie sprawę z konsekwencji i oddają się w ręce chirurga ze świadomością, że efekt końcowy może nie być taki, jaki sobie wymarzyli. Trzeba bowiem pamiętać, że rezultat operacji plastycznej nie będzie widoczny po miesiącu czy dwóch, ale czasem po pół roku czy nawet roku. Proces gojenia i dochodzenia do siebie jest długi i nierzadko bolesny. Należy zrozumieć, że niektórych zmian po operacji nie będzie można cofnąć, ani ponownie zoperować.

Należy też zdawać sobie sprawę z faktu, że operacja plastyczna to po prostu zwykła operacja, do której sami dążymy. Nie ratujemy nią życia, ale przede wszystkim pragniemy dzięki niej poczuć się lepiej we własnej skórze. Mniej inwazyjne zabiegi, takie jak powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego czy wygładzanie zmarszczek mimicznych są mniej ryzykowne, ale niestety nietrwałe. Trzeba je powtarzać co kilka miesięcy, jeżeli bardzo nam zależy na utrzymaniu pożądanego efektu.

Za każdą taką „przyjemność” trzeba oczywiście płacić i to niemało. Operacja powiększania piersi na przykład kosztuje od 2 do ponad 15 000 zł, w zależności od tego, czy w cenę wliczany jest koszt implantu i czas pobytu w szpitalu/klinice.

Operacje plastyczne

Operacja plastyczna lekarstwem na kompleksy?

Jeżeli zbyt duży nos, albo słabo zarysowany podbródek powoduje u Ciebie chandrę, operacja może pomóc, ale nie musi. Niewykluczone bowiem, że jeden mankament urody jest tylko „przykrywką” dla głębszych problemów.

Czasem zdarza się, że dziewczyna, która przeszła pomyślnie operację plastyczną, nadal nie jest zadowolona ze swojego wyglądu. Swoją odrazę przenosi na przykład z „nowego” nosa na „niedoskonałe” usta, albo powieki. Nagle okazuje się, że kolejna część ciała jest beznadziejna i trzeba ją poprawić, aby poczuć się atrakcyjnie.

Zanim więc postanowisz na 18 urodziny zafundować sobie poprawianie urody za pomocą skalpela, zastanów się czy to w Twoim wyglądzie tkwi problem? Gdybyś poprawiła swoją niedoskonałą część ciała, na pewno Twoje życie zmieni się na lepsze? A może Ty po prostu nie akceptujesz w ogóle samej siebie, a operacja plastyczna to tylko wołanie o pomoc i uwagę?

Jeżeli jednak jesteś w pełni świadoma, że poprawa natury za pomocą operacji poprawi Ci komfort życia – zrób to. Zanim jednak położysz się na stole operacyjnym, skonsultuj się z kilkoma lekarzami i nie kieruj się do tego najtańszego. Na warto ryzykować własnym zdrowiem dla finansowej oszczędności. Skoro już postanowiłaś poddać się operacji plastycznej, zaplanuj wszystko tak, aby potem móc sobie powiedzieć: „Zrobiłam wszystko, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button