Uroda

Historia biustonosza

Dziewczyny uwielbiają nosić bardotkę

Pierwsze biustonosze powstały w starożytnej Grecji

Pierwszy biustonosz spłaszczał piersi. W starożytności kobiety owijały sobie piersi pasami tkanin. W XVI wieku panie ubrały gorsety, które nosiły aż przez cztery stulecia. Gorset był zwyczajnym pancerzem (do jego konstrukcji, używano stali), był nieludzko ciasny, ale za to podkreślał talię, biodra i uwypuklał biust.

Sitka na piersiach

W 1886 roku wynaleziono pierwszy biustonosz, który swoim wyglądem przypominał dwa sitka do herbaty powleczone jedwabiem. Kolejny model powstał w 1920 roku i był podobny do gorsetu, niewygodnie się nosił i spłaszczał piersi. W latach trzydziestych XX wieku wymyślono biustonosz, który modelował biust i był zdecydowanie wygodniejszy od swoich poprzedników…

Biustonosz
Uwielbiamy piękną bieliznę…

Bardotka

W latach pięćdziesiątych powstał biustonosz, który usztywniono fiszbinami, nazywany bardotką. Nazwano go tak, ponieważ na ekranach kin można było wtedy zobaczyć gwiazdę filmu Brigitte Bardot paradującą bezwstydnie w staniku. Wywołało to sporą sensację, zwłaszcza wśród mężczyzn. Niemalże każda kobieta w latach sześćdziesiątych marzyła o takim biustonoszu, aby wyglądać równie seksownie jak Bardot.

Biustonosz na stos

Kiedy kobiet uznały biustonosz za przedmiot krępujący ich wolność, staniki zaczęto palić na stosach podczas manifestacji feministycznych. Po latach te same kobiet doceniły jednak zalety biustonosza.

Rozmiary

Rozmiar biustonosza określany jest za pomocą kombinacji liczb i liter. Liczba oznacza obwód biustonosza, litera określa rozmiar miseczki.

Rodzaje biustonoszy:

Bardotka – biustonosz bez ramiączek lub z odpinanymi całkowicie ramiączkami. Nazwa pochodzi od nazwiska Brigitte Bardot.

Push up – z języka angielskiego „podnosić”, „popychać do góry”. Specjalnie wyprofilowany biustonosz podnoszący piersi, które wydają się dzięki temu większe.

Półusztywniany (semi-padded) – dolna część biustonosza jest usztywniona, natomiast górna to najczęściej siateczka lub koronka.

Usztywniany (padded)- cała miseczka jest usztywniona delikatną pianką.

Miękki (soft)- miseczki wykonane są z materiału, który swobodnie dopasowuje się do biustu. Najczęściej na fiszbinach (underwired)

Bezszwowy (termicznie formowany) – miseczki stanowią całość bez widocznych szwów.

W latach trzydziestych XX wieku wymyślono biustonosz, który modelował biust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button