Uroda

Czy powinnaś się opalać?

Piękna opalenizna – mity i fakty na temat opalania.

Każda dziewczyna marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie, choć lekarze cały czas nas ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z opalaniem się. Czy opalanie się naprawdę jest szkodliwe?

Słońce daje uśmiech

Słońce poprawia humor, w słoneczne dni ludzie są bardziej pogodni i uśmiechnięci, mają więcej energii. Słońce jest niezbędne do życia, pod wpływem jego promieni nasz organizm wytwarza witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapobiega krzywicy u młodych ludzi i hamuje osteoporozę u ludzi starszych. Słońcem można leczyć trądzik oraz kłopoty z tłusta cerą. Brak słońca wywołuje u ludzi depresję, której objawem są chandra lub obżarstwo.

Opalaj się z głową…

Słońce poprawia humor
Słońce poprawia humor.

… ponieważ promienie słoneczne postarzają skórę. Promienie ultrafioletowe uszkadzają komórki skóry, co bardzo często jest przyczyną raka skóry.

Zanim wyjdziesz na słońce, posmaruj się odpowiednim balsamem z filtrem na całym ciele, a w szczególności na twarzy.

Po każdej kąpieli powinnaś ponownie posmarować ciało balsamem. Preparat, którego używałaś w poprzednim roku, jest już nieskuteczny, ponieważ po otwarciu opakowania filtry bardzo szybko się utleniają.

Jeżeli przesadzisz z opalaniem, powinnaś zaniechać dalszego leżenia na słońcu i smarować się bardzo wysokim filtrem. Pamiętaj o noszeniu ciemnych okularów i nakrycia głowy.

Słoneczne niespodzianki

Jeżeli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne lub inne leki hormonalne, zamiast pięknej brązowej opalenizny, na twojej skórze mogą pojawić się ciemne plamy, które właściwie są nie do usunięcia.

Twoja skóra może zareagować podobnie, jeśli w nadmiarze spożywasz, grejpfruty, mandarynki, figi, pietruszkę lub seler naciowy.

Niektóre osoby są uczulone na słońce (fotodermatoza). Zamiast pięknej opalenizny pod wpływem promieni słonecznych na skórze pojawiają się czerwone plamki.

Opalaj się zatem z głową – słońce jest nam potrzebne do życia, nie tylko dla naszej skóry (witamina D3 powstaje w wyniku wystawienia naszej skóry na ekspozycję słoneczną), ale jego nadmiar może być przyczyną raka skóry. To jak z czekoladą – jedna-dwie kostki ok, ale cała tabliczka, cóż, to całe życie w biodrach…

3 Komentarzy

  1. Ja uwielbiam się opalać … Na dodatek okropnie wyglądam w skórze białej jak śnieg, zresztą jak wiekszosc dziewczyn. Ale pamiętajmy o osłonach na głowe i kremach z filtrem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button