Seks

Wstyd przed nagością

Wstyd przed nagością

Jak otworzyć się na własne ciało?

Prawie każda umiejętność, jaką w drodze życia nabywamy, staje się dla nas prosta dopiero po wielu próbach. Mało jest rzeczy na świecie, które dostajemy „za darmo”. Z pewnością wiele dziewcząt nie ma problemu z samoakceptacją i chętnie pokazuje swoje ciało ukochanemu chłopakowi. Jak jednak poradzić sobie z sytuacją kiedy bardzo chcemy pokonać tę barierę intymności, ale przy każdej takiej próbie zamiast radości pojawia się panika i wstyd?

Zaakceptuj swoje obawy ale ich nie pielęgnuj

W intymnej sytuacji wiele zależy od Ciebie, ale również od partnera. Jeżeli czujesz się kochana, akceptowana i szanowana, jesteś w stanie pokonać swoje bariery, o ile naprawdę tego chcesz. Chłopak jest w stanie pomóc Ci w wyleczeniu się z kompleksów. Spotykając jednak na swej drodze pospolitego chama i egoistę, Twoje obawy mogą się jedynie pogłębić. Jeśli więc mimo Twych sprzeciwów chłopak wręcz namawia Cię lub zmusza słownie do rozebrania się – jest on niegodny zaufania, a nawet niebezpieczny.

W każdej sytuacji masz prawo powiedzieć „NIE”. Kiedy czujesz, że nie jesteś gotowa na pokazanie się nago przed facetem, nie zmuszaj się do tego. Kochający partner nie będzie nalegał, ale delikatnie zmierzał do zmiany Twojego podejścia. Będzie próbował pokazać Ci, że podobasz mu się w każdej sytuacji (bez makijażu, chora, w dresach czy z rozstępami). Za każdym razem będzie podkreślał Twoje mocne strony za pomocą komplementów dotyczących wyglądu: „Pięknie wyglądasz”, „Masz cudowne nogi”, „Bardzo mi się podobasz”, itp. Najważniejsze to uwierzyć, że on mówi to szczerze. Uwierz, że możesz się podobać – bez tego nie pokonasz bariery.

Dziewczyna

Daj sobie czas na zmianę myślenia o własnej nagości, ale uczciwie staraj się pracować nad sobą. Dobrym sposobem na naukę samoakceptacji jest lustro. Stań przed nim całkowicie naga i nie skupiaj się na niedoskonałościach, ale na zaletach swej fizyczności. Powiedz do siebie na głos lub w myślach, które części ciała najbardziej Ci się podobają i pomyśl czy wady, o których myślisz na co dzień są od nich większe?

Najważniejsze to nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach. Gdy zmiany przychodzą powoli, doceń, że przyszły.

Nagość a wychowanie

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego u Ciebie nagość jest tak dużym problemem, a być może tematem tabu? Jeśli chcesz zrozumieć przyczyny swego podejścia do ciała, przyjrzyj się swojej rodzinie i bliskim osobom. Czy rodzice są religijnymi konserwatystami uważającymi, że nagość jest grzeszna? A może kiedyś jakiś chłopak widząc Cię nago, skomentował Twój wygląd bardzo przykrymi słowami? Czy kiedykolwiek ktoś przekroczył Twoje granice intymności poprzez przemoc seksualną – molestowanie lub gwałt?

Odpowiedz sobie na te pytania i spróbuj znaleźć źródło kompleksu. Jeżeli żadna z wymienionych sytuacji nie miała miejsca w Twoim życiu, ponadto byłaś wychowywana w kochającej rodzinie i nikt Cię nie skrzywdził, być może po prostu jest to rodzaj nieśmiałości. Czyt chcesz się jej pozbyć?

Jeżeli tak, wprowadź do swojego życia więcej radości, zacznij myśleć o sobie pozytywnie i otaczaj się dobrymi ludźmi. Z czasem będziesz cieszyć się własnym ciałem, a nagość przestanie Ci się kojarzyć z czymś wstydliwym, złym i brzydkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button