Seks

Ten pierwszy raz, czyli pierwszy seks

Ten pierwszy raz…

Średni wiek pierwszych kontaktów seksualnych w Polsce wynosi 18,7 lat dla kobiet i 18,1 lat dla mężczyzn. Amerykanie zaczynają kochac się już w wieku 16,4 lat.

Uprawiam seks więc jestem dorosła?

Niektórzy myślą, że wraz z rozpoczęciem życia seksualnego, wchodzą w dorosłe życie erotyczne. Nic bardziej mylnego. Aby stać się dorosłym, trzeba do tego dojrzeć – nie wystarczy zacząć uprawiać seks…

Garść statystyk

W Polsce przed 15. rokiem życia inicjację seksualną przeżyło 3% dziewcząt i 10% chłopców. Pośród 15- i 16-latków inicjację seksualną ma za sobą 19% osób. W grupie 17-19-latków inicjację seksualną przeżyło 51% (dane z 2011 roku).

Zanim zdecydujecie się na zbliżenie pomyślcie o konsekewncjach
Zanim zdecydujecie się na zbliżenie pomyślcie o konsekewncjach

Niezwykle ważny jest ten pierwszy raz

Pierwsze zbliżenie jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie ono pozostaje w naszej podświadomości i rzutuje na całe przyszłe życie seksualne.

Pierwszy stosunek seksualny jest bardzo istotną decyzją w życiu dwojga młodych ludzi.

Konieczna jest dojrzałość psychiczna, biologiczna, emocjonalna, bezwzględna akceptacja, wzajemna miłość, czułość i opiekuńczość. Nie należy podejmować decyzji tylko dlatego, że moja koleżanka czy kolega już mają to za sobą.

Zanim młodzi ludzie zaczynają współżycie, odczuwają lęk, zastanawiają się, jak to będzie, czy przeżyję taką rozkosz jak na filmie, a może to boli (tak mówiła koleżanka) czy mnie potem zostawi, a może będę w ciąży?

Do sprawy trzeba podejść bardzo dojrzale. Musi to być decyzja dwóch osób i niezależnie jak będzie, ten pierwszy raz powinien pozostać miłym wspomnieniem.

Najlepiej przed inicjacją seksualną dowiedzieć się, jak należy zabezpieczyć się przed ciążą czy też chorobami (AIDS, choroby weneryczne). Można w tym celu zgłosić się do gabinetu lekarskiego lub przynajmniej poczytać fachową literaturę.

Pamiętaj – nieprzemyślany seks może przynieść niepożądane konsekwencje, które zaważą na całym twoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button