SeksZdrowie

Tabletki antykoncepcyjne – zalety i wady.

Pigułka antykoncepcyjna.

Zawiera dwa syntetyczne hormony płciowe estrogen i progesteron, które powodują, że komórka jajowa nie dojrzewa (więc nie może być zapłodniona), a śluz w macicy jest tak gęsty, że plemnik nie może się w nim poruszać.

Jak brać pigułki

Zanim lekarz przepisze ci pigułkę antykoncepcyjną, powinien wysłać cię na badania krwi i cytologię. Jeśli pigułkę przyjmujesz po raz pierwszy w życiu, powinnaś pierwszą tabletkę wziąć w pierwszym dniu cyklu (pierwszy dzień miesiączki). Po zażyciu całego opakowania, dwudziestu jeden tabletek, musisz zrobić przerwę siedmiu dni; w tym czasie pojawi się miesiączka (jesteś zabezpieczona przed ciążą również podczas tych dni). Po tym okresie zaczynasz brać kolejne opakowanie i postępujesz jak przy pierwszym. Jeżeli w ciągu siedmiu dni nie pojawi się miesiączka, powinnaś udać się do ginekologa, aby zbadać co jest powodem (może to być ciąża). Podobnie powinnaś postąpić, jeśli twoje samopoczucie znacznie się pogorszy. Powinnaś pamiętać, że pigułki należy przyjmować o stałych porach, każdego dnia! Na naszym rynku mamy trzy rodzaje pigułek: jednofazowe, dwu fazowe i trójfazowe.

Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność.

Pigułki jednofazowe

Tabletki te zawierają taką samą minimalną ilość hormonu przez cały cykl. Jeśli nie chcesz mieć miesiączki, nie musisz robić siedmiodniowej przerwy, tylko rozpocząć kolejne opakowanie. Możesz tak postąpić, jeśli z jakiś szczególnych powodów zależy ci, aby uniknąć menstruacji. Jednak nie powinnaś postępować tak zbyt długo i często.

Pigułki dwufazowe i trójfazowe

Tabletki te mają różną zawartość hormonu, uzależnioną od fazy cyklu miesięcznego. Musisz je brać w ściśle określonej kolejności, co ułatwiają różne kolory tabletek i dodatkowy opis.

Zalety pigułki antykoncepcyjnej

– pigułki dwufazowe i trójfazowe mają bardzo wysoką skuteczność, od 97 – 99 procent
– regulują długość cyklu, zmniejszają bóle miesiączkowe, leczą zaburzenia hormonalne
– korzystnie wpływają na cerę
– można stosować je przez wiele lat
– dają duży komfort psychiczny partnerom

Wady pigułki antykoncepcyjnej

– kupienie ich wymaga wizyty u lekarza i recepty
– możesz mieć nudności, bóle głowy i lekkie plamienia w trakcie trwania cyklu
– każdego dnia musisz pamiętać o ich zażywaniu
– musisz być zdrowa

3 Komentarzy

  1. Przez 3 lata uzywalismy z moim chlopakiem prezerwatyw. Nigdy nam nie pekla, moze dlatego, ze wybieralismy te najwyzszej jakosci.Teraz stosuje pigulki antykoncepcyjne i goraco polecam ta forme zabezpieczenia!!! Jest 1000 razy lepiej :)))

  2. Ja tez teraz poslzam do ginekologa i mi przepisal tabletki ale i tak bede prezerwatywy uzywac dla wlasnego bezpieczenstwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button