Seks

Seks i lęk przed przypadkową ciążą

Lęk przed niechcianą ciążą

Jak go zwalczyć?

Seks to przyjemność, do której chętnie dążymy. Dla młodych ludzi jest on jak przygoda, ale często także i koszmar. Dlaczego koszmar? Po stosunku (częściej u dziewcząt) pojawia się panika: „A może właśnie zaszłam w ciążę”? Jak pozbyć się tych nieprzyjemnych i często irracjonalnych lęków?

Nie nakręcaj się

Po seksie powinna pojawić się radość i spełnienie. Zamiast tego u Ciebie rodzi się strach i panika. Za każdym razem analizujesz czy tym razem mogłaś zajść w ciąże. A to bielizna ma plamkę po nasieniu, a to prezerwatywa mogła zawieść… Zacznijmy od tego, że strach nakręca mechanizmy w organizmie, które powodują zatrzymanie miesiączki lub mdłości. Słowem – objawy ciąży!

CiążaPo pierwsze – wyluzuj. Jeśli odbyłaś ryzykowny seks, np. bez zabezpieczenia, z wytryskiem w pochwie, należy jak najszybciej udać się do ginekologa na badanie lub po tabletkę „po”. Zastanów się zatem, czy Twój strach jest uzasadniony? Nie pękła Wam prezerwatywa, a mimo to boisz się ciąży?

Najlepszym sposobem na zwalczenie tak irracjonalnego strachu jest dojście do prawdy w szybki sposób – za pomocą testu ciążowego. Dla większej pewności możesz kupić 3 różne i wykonać je naraz lub w odstępach kilkudniowych. Boisz się, że pokażą się 2 kreski? No cóż, jeżeli rzeczywiście jesteś w ciąży, i tak będziesz musiała się o tym dowiedzieć. Kiedy jednak okaże się, że ciąży nie ma, ulga będzie ogromna, a przyjemność z seksu powróci. Warto więc chyba się przemóc i stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem? No chyba, że lubisz martwić się na zapas.

Twój strach – jego wina

Wpadki się zdarzają, fakt. Trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie niesie ze sobą uprawianie seksu, bo żadna metoda antykoncepcji, nie jest w 100% skuteczna. Uprawiając go z chłopakiem odpowiedzialnym i kochającym, ewentualna wpadka z pewnością będzie mniejszym szokiem.

Zastanów się jednak, czy Twój strach przed ciąża nie wynika z zachowania Twojego chłopaka? Czy ufasz mu w pełni? Wiesz, że możesz na niego liczyć w każdej sytuacji? A może daje Ci do zrozumienia, że gdybyś zaszła w ciąże, on zniknąłby jak kamfora? Dogadujecie się w temacie antykoncepcji, czy tylko Ty masz o nią zadbać? Jeżeli Twój chłopak nie pokazuje, że czuje się współodpowiedzialny za ewentualną ciążę, może to być przyczyną Twojego strachu przed wpadką. Strachu, który odbiera przyjemność i oddala od partnera. Zastanów się, czy jesteście dobrze do siebie dobrani.

Jeśli mimo pozytywnej postawy chłopaka Ty nadal czujesz strach przed ciążą po prawie każdym stosunku, może warto zastanowić się nad sensem uprawiania seksu? Po co go uprawiasz skoro tak bardzo obawiasz się ewentualnych konsekwencji? Robisz to, bo inni też to robią, a może chcesz zdobyć względy chłopaka?

Jeżeli Twój strach nie mija, może warto wziąć sobie wolne od seksu lub udać się do psychologa, albo po prostu pogadać z kimś bardziej doświadczonym?

Jeden komentarz

  1. Żadnej antykoncepcji i tabletek po a z seksem najlepiej poczekać do ślubu ponieważ nie uprawiajac seksu nie trzeba niczego się obawiać i się ma spokojny beret i nie skrzywdzi się siebie lub drugiego człowieka. Nie ma mężczyzn idealnych ale mąż powinien być na tyle dobry dla żony żeby żona mogła czuć ,że ma w nim oparcie w każdej ciężkiej sytuacji i poczucie bezpieczeństwa oraz ważne jest aby żonę szanował, kochał i aby potrafił żonie zapewnić spokój i poczucie bezpieczeństwa finansowego dopiero wtedy na świat zawitają ich dzieci tylko wtedy można poczuć się szczęśliwą kobietą i ciąży się nie bać a nawet się nią móc cieszyć jeśli jest ona z mężem człowiekiem którego wybrało się na całe życie i ma się pewność ,że to ten jedyny który nie opuści nie porzuci i będzie z nią do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button