Seks

Kiedy zaczyna się molestowanie?

Molestowanie kobiet

Molestuje mnie nauczyciel, ksiądz, szef… jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego sprośny żart nauczyciela budzi w Tobie dyskomfort i zakłopotanie? Czemu czujesz się nieswojo, kiedy katecheta kładzie rękę na Twoim ramieniu i patrzy Ci głęboko w oczy?

Prawdopodobnie podświadomie czujesz, że to nie tylko sprośny żart czy zwykły dotyk. Wszyscy jednak bagatelizują Twoje wyznania twierdząc, że ponosi Cię wyobraźnia.

Kiedy mamy do czynienia z przemocą seksualną i jak bronić się przed nią?

„Na żartach się nie znasz?”

Molestowanie seksualne to nic innego jak przemoc na tle seksualnym. Ponadto jest to każde nieakceptowane zachowanie osoby, która swoimi działaniami lub słowami próbuje przekroczyć granice intymności innego człowieka. Najczęściej takich czynów dopuszczają się mężczyźni, którzy mają władzę nad kobietą, np. szef molestuje pracownicę lub nauczyciel uczennicę.

Molestowanie może jednak mieć charakter homoseksualny, dlatego chłopcy również mogą być atakowani seksualnie przez mężczyzn lub dziewczyny przez kobiety.

Rozróżniamy 2 rodzaje molestowania:

  • fizyczne – dotyk (nie tylko intymnych) części ciała, całowanie mimo wyraźnego sprzeciwu, zmuszanie do pieszczot, gwałt.
  • słowne – świńskie żarty powodujące zakłopotanie, dwuznaczne propozycje, namawianie do słuchania lub opowiadania sprośnych historii, wyśmiewanie i próba bagatelizowania („Na żartach się nie znasz?”).
Molestowanie
Molestowanie może przybierać różne formy…

Różne formy molestowania

Czasem oprawca zmusza swą ofiarę do oglądania filmów erotycznych/pornograficznych lub stara się ją przekupić prezentami bądź wyróżnieniami.

Kiedy jednak mamy do czynienia z molestowaniem?

Mówimy o nim wtedy, gdy osoba molestowana nie akceptuje określonych zachowań drugiego człowieka. Najgorsze, co może zrobić wtedy ofiara to milczeć.

W tej bardzo nieprzyjemnej sytuacji należy wyraźnie okazać swój sprzeciw. Może to być komunikat werbalny/słowny (np. „Nie dotykaj mnie!” „Nie chcę tego!”) lub niewerbalny, np. próba odepchnięcia, ucieczka.

Ludzie, którzy czują, że mają władzę nad innymi są przekonani o tym, że nikt im nie zaszkodzi. Potrafią straszyć lub szantażować ofiarę na różne sposoby („Jeśli komuś o tym powiesz, pożałujesz”, „I tak nikt Ci nie uwierzy”, itp.). Nie można ulec podobnym zastraszeniom.

Płacz

Czas postawić granice

Po pierwsze: nie bój się reagować.

Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, powiedz wprost, że nie podoba Ci się zachowanie nauczyciela/katechety/kolegi.

Wystarczy powiedzieć „Nie!”, nie musisz się tłumaczyć czy przepraszać – to Ty jesteś ofiarą i masz prawo się bronić oraz wymagać szacunku.

Nie daj się zbywać tekstami „To był tylko żart” czy „Źle mnie zrozumiałaś/eś”.

Kiedy ktoś będzie próbował Cię skrzywdzić, nie zagłuszaj swoich emocji, podziel się swoimi przeżyciami z rodzicami, wychowawcą lub przyjaciółką/przyjacielem, chłopakiem/dziewczyną. Być może dzięki Tobie inna osoba nie doświadczy podobnej krzywdy.

Zapamiętaj: nikt nie ma prawda dotykać Cię bez Twej zgody. Nie ma usprawiedliwienia dla molestowania, bo nie ma usprawiedliwienia dla przemocy. Największą siłą oprawcy jest wzbudzenie strachu w ofierze. Kiedy to zrozumiesz, przestaniesz się bać i zaczniesz bronić swoich granic niczym niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button