Seks

Dlaczego nie odczuwam przyjemności z seksu?

Dlaczego nie odczuwam przyjemności z seksu?

Jak powszechnie wiadomo, seks uprawia się nie tylko dla celów reprodukcyjnych, ale często z miłości i dla przyjemności. Jeśli więc młoda dziewczyna nie chce mieć jeszcze dzieci, a pragnie seksu z facetem którego kocha, powinna odczuwać przyjemność. Często jednak zdarza się, że współżycie nie daje satysfakcji, a jedynie frustrację i poczucie bycia gorszą. Co może być przyczyną braku przyjemności podczas seksu? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czynniki biologiczne

Do czynników biologicznych wpływających na brak przyjemności seksualnej zaliczyć można infekcje dróg moczowo–płciowych, zażywanie leków lub tabletek antykoncepcyjnych (tu pomóc może zmiana tabletek, odstawienie leków jeśli to możliwe lub cierpliwe czekanie na zakończenie terapii lekowej) oraz zmiany hormonalne – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Poważniejszymi przyczynami biologicznymi, odpowiedzialnymi za brak satysfakcji seksualnej są: wady organów rozrodczych, cukrzyca, zaburzenia poporodowe (oczywiście w przypadku, jeśli dziewczyna ma go już za sobą).

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twój problem ma związek ze stanem zdrowia, udaj się do ginekologa. Przeprowadzi on badanie USG narządów rozrodczych oraz skieruje na inne badania. Leczenie na tej płaszczyźnie często opiera się na farmakoterapii (stosowaniu leków).

Seks

Czynniki psychologiczne i społeczne

Nasza seksualność często odzwierciedla nasze przekonania i wewnętrzne lęki. Jeśli w dzieciństwie doznaliśmy urazu na tle seksualnym (np. molestowanie, kazirodztwo, gwałt), może być to głównym powodem obecnego problemu.

Poza tym na sferę seksualności wpływają także relacje z rodzicami, ich podejście do bliskości i seksu. Jeśli nigdy lub rzadko Cie przytulano, nie rozmawialiście o Twoim życiu, nikt nie interesował się Tobą, w czasie dorastania i w okresie dorosłości możesz mieć problemy z nawiązywaniem intymnych, głębokich relacji.

Problem może pojawić się również wtedy, gdy bardzo religijni rodzice wmówią dziecku, że seks to grzech i zło, a uprawianie go przed ślubem jest zarezerwowane dla pań lekkich obyczajów. Swoją cegiełkę dokłada także brak edukacji seksualnej (np. nieznajomość przebiegu cyklu miesięcznego, opieranie się na mitach związanych z seksem). W powyższych sytuacjach wskazana jest pomoc psychologiczna w formie psychoterapii. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wizyta u seksuologa oraz edukacja seksualna.

Seks

Za szybko bierzecie się „do rzeczy”

U kobiet, zwłaszcza młodych, przyjemność z seksu nie przychodzi po pierwszym razie. Czerpania radości i przyjemności ze zbliżenia trzeba się nauczyć. Bardzo ważny w tym jest więc partner, który okaże zrozumienie i będzie cierpliwie „pracował” nad dziewczyną. Pełna satysfakcja może pojawić się po kilku miesiącach, dlatego wskazana jest cierpliwość i niezrażanie się.

Jeżeli potrzebujesz długiej gry wstępnej, nie wstydź się powiedzieć o tym chłopakowi. W seksie obie strony mają czuć się dopieszczone. Kochający partner powinien zrobić wszystko, aby sprawić swej drugiej połówce prawdziwą przyjemność. Do takich rzeczy trzeba czasem jednak dojrzeć – buzujące hormony nie zawsze w tym pomagają. Warto jednak spróbować, bo seksualność w okresie młodzieńczym wpływa na seksualność w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button