Seks

Czy jestem lesbijką?

Podobają mi się dziewczyny

Czy jestem lesbijką?

Okres dojrzewania charakteryzuje się wielkimi zmianami, jakie zachodzą nie tylko w ciele, ale również w umyśle młodego człowieka. Zaczyna odzywać się seksualność, której w dzieciństwie nie znaliśmy.

Wszystko wydaje się naturalne: dziewczętom zaczynają podobać się chłopcy i odwrotnie. Niepokój pojawia się, gdy obiektem fascynacji u dziewczyny jest koleżanka, a u chłopaka kumpel od gier na konsoli. Jak poradzić sobie z nową sytuacją i czy naprawdę jest się czym martwić?

Burza, która mija

Powinnaś wiedzieć, że zauroczenie tą samą płcią, zwłaszcza w okresie dojrzewania, jest zjawiskiem powszechnym. Choć nie występuje u wszystkich, zdarza się dosyć często, czasem trwa kilka tygodni, czasem miesięcy, a nawet lat.

Osoby, które nie miały żadnych kontaktów seksualnych są nieukształtowane, nie wiedzą, co lubią, co je pociąga. Dojrzewanie to czas na odkrywanie swoich potrzeb, fantazji i preferencji. Nie chodzi nam bynajmniej o sypianie z kim popadnie, ale o otwartość umysłu.

Jeśli chcesz czuć się dobrze w czasie wielkich przemian, zaakceptuj swoje uczucia. Kiedy zauważasz, że zaczynają pociągać Cię dziewczyny, nie obwiniaj siebie. Nawet, jeśli możesz odczuwać jakąś formę zakochania w koleżance, nie oznacza to od razu, że jesteś lesbijką. Być może za kilka miesięcy sama będziesz zdziwiona, że miałaś takie ciągotki. Niewykluczone również, że w przyszłości będziesz czuła pociąg zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Możliwe też, że rzeczywiście będziesz mogła pokochać tylko kobietę.Dziewczyny

Kim jestem?

W wieku 16-17 lat trudno przewidzieć swoje przyszłe upodobania. Najważniejsze to nie bać się nowych emocji, ale zaakceptować je i cieszyć się doświadczeniem, jakie dzięki nim zdobywasz. W okresie dojrzewania seksualność jest bardzo płynna; to w tym czasie wiele dziewcząt całuje się z koleżankami, aby sprawdzić czy „to fajne”. Nie ma w tym nic złego dopóki nie krzywdzisz drugiej osoby. Trudno w tym wieku o stałość w uczuciach, choć zapewne czasem się to zdarza. Dla większości nie jest to jednak odpowiedni moment na poważne związki i deklaracje. Chodzi raczej o to, aby poznać siebie. Możesz to robić spotykając innych ludzi, rozmawiając z nimi. Pocałunki czy pieszczoty między dziewczynami są nierzadko formą eksperymentu.

Kiedy burza nie mija…

Okres dojrzewania kończy się, jesteś młodą kobietą. Przez cały czas ciągnie Cię jednak do swojej płci. Miałaś nadzieję, że z czasem to minie, że to tylko chwilowe „zaburzenie”, ale jak na złość nie zmienia się.

Jeżeli po 20 roku życia nadal odczuwasz silną fascynację kobietami i mężczyznami niewykluczone, że jesteś biseksualna. Łatwo wtedy o zagubienie i strach przed opinią innych ludzi. Zanim jednak wpadniesz w panikę, polecamy Ci zapoznać się ze skalą Kinsey’a. Zawarto tam wiele wariantów ludzkiej orientacji seksualnej.

Na pierwszy rzut oka można wywnioskować, że twórca owej skali nie dzieli ludzi na wyłącznie homo- i heteroseksualnych. Między tymi dwiema skrajnościami istnieje wiele wariantów, spośród których odnajdziesz pasujący do Ciebie. Aby jednak tego dokonać, musisz być szczera ze sobą i gotowa na zmiany w życiu. Póki jednak nie przekroczyłaś „dwudziestki” nie musisz stawać przed podobnymi wyborami. Czerp radość z dorastania i nie martw się przyszłością – ona zależy od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button