Seks

Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja dla nastolatków

Jakie wybrać zabezpieczenie?

Współczesny świat ma nam do zaoferowania wiele towarów ułatwiających życie. Jednym z nich jest antykoncepcja. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego pod względem działania i ceny. Pamiętać jednak należy o tym, aby dobierać ją także do swego wieku, doświadczenia seksualnego i… osobowości.

Dla dziewcząt

Tabletki antykoncepcyjne

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji wśród kobiet są tabletki hormonalne. Ze względu jednak na swe działanie (ingerencja w układ hormonalny) dla młodego, nieustabilizowanego organizmu nie jest ona najlepszym rozwiązaniem.

Zwracają na to uwagę sami ginekolodzy, którzy nie przepisują ich dziewczętom poniżej 15 roku życia. Przed 16 rokiem życia system sterujący cyklem menstruacyjnym (oś podwzgórze – przysadka – jajniki) nie jest w pełni rozwinięty. Innym przeciwwskazaniem dla tabletek antykoncepcyjnych u młodych dziewcząt jest nieregularna miesiączka od co najmniej roku.

Antykoncepcja hormonalna nie załatwia sprawy zaburzonego cyklu – najważniejsze to dowiedzieć się, jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek. Nie zdziw się również, jeżeli ginekolog nie przepisze Ci takiej formy zabezpieczenia z powodu Twej niepełnoletności, własnych zasad moralnych czy podwyższonego ryzyka zachorowania np. na zakrzepicę (jeśli w Twojej rodzinie były przypadki tej choroby).

Antykoncepcja

Metoda termiczna

Istnieje wiele innych metod poza hormonalnymi, które mogą być korzystniejsze pod względem zdrowotnym dla nastolatki. Najmniej inwazyjnym sposobem jest samobadanie (metoda termiczna). Jest to jednak sposób wymagający od dziewczyny dużej samodyscypliny i znajomości własnego organizmu. Metoda termiczna polega bowiem na codziennym sprawdzaniu temperatury a następnie zapisywaniu jej. W czasie owulacji temperatura ciała wzrasta zaledwie o 0,5 stopnia. Podobne wskaźniki mają miejsce w sytuacji stresowej czy w czasie choroby. W związku z tym jest to sposób ryzykowny i mało wygodny.

Obserwacja śluzu

Poza metodą termiczną można również dokonywać obserwacji śluzu szyjkowego. Jest to technika odpowiednia dla dojrzałych kobiet o uregulowanym życiu seksualnym oraz dobrze znających swoje ciało.

U młodych dziewczyn przygoda z seksem dopiero się zaczyna, mogą częściej zmieniać partnerów seksualnych, co wpływa na wygląd śluzu (jest to skutek zmian we florze bakteryjnej pochwy). Skuteczność metod naturalnych jest zatem uzależniona od samej kobiety: jej dojrzałości i trybu życia.

Antykoncepcja

Dla chłopców

Jak łatwo się domyślić, dla płci męskiej istnieje póki co jedna forma antykoncepcji – prezerwatywy. Zaliczana jest ona do najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Aby jednak i ona nie zawiodła, należy ją dobrze dobrać do swych rozmiarów oraz założyć w odpowiedni sposób. Praktyka czyni mistrza, jednak niedociągnięcia w tej kwestii mogą mieć nieprzyjemne skutki. Nie mowa tu tylko o ciąży, ale także o chorobach wenerycznych czy wirusowym zapaleniu wątroby (WZW) typu B i C.

Poza wymienionymi metodami istnieją inne, mniej lub bardziej popularne. My jednak chcieliśmy zwrócić uwagę na te, które najmniej ingerują w młody, rozwijający się jeszcze organizm. Wybór należy jednak do Ciebie i Twojego partnera.

W seksie ważna jest nie tylko przyjemność, ale również rozsądek, który często przychodzi zbyt późno…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button