Mój chłopak

Kryzys w związku

Czy kryzys w związku zawsze oznacza rozstanie?

Jak sobie poradzić z kryzysem w związku?

Idealna para to nie taka, w której nie ma kłótni ani trudnych rozmów. Para idealna potrafi sobie poradzić z wieloma kryzysami, umie przetrwać ciężki okres i docenia dobre chwile. Kiedy jednak nie warto ciągnąć związku? W którym momencie zaświecić się powinna czerwona lampa z napisem: „Muszę odejść”?

Kiedy zaczyna się kryzys?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Z pewnością jednak kryzys w związku charakteryzuje się częstymi kłótniami lub cichymi dniami. Niepokojącym objawem są również rzadsze spotkania (o ile nie mają one związku z sytuacją rodzinną czy szkolną) i brak wspólnych tematów.

KryzysCzęsto kryzys pojawia się po zakończeniu fazy zakochania, czyli tzw. motyli w brzuchu. Zaczynamy inaczej patrzeć na partnera i wydaje nam się, że miłość się skończyła. Tak naprawdę jednak zaczynamy wchodzić w nowy etap związku. Jest to często pierwszy ważny test, na podstawie którego okaże się czy będzie Wam ze sobą po drodze.

Niełatwo określić moment, w którym pojawia się tego rodzaju przełom. U niektórych par ma on miejsce po ok. 2 latach, u innych po 5, a czasem nawet po 7-8 latach. Nie ma jednego schematu, musicie sami zauważyć kiedy Wasz związek zaczyna się zmieniać.

Na etapie zakochania każde okazywanie czułości i troski przychodziło samoistnie, niczym w bajce. Potem jednak przytulanie, dobre słowo, wsparcie i szczerość wychodzić powinny z chęci okazywania miłości. Powinno nam to sprawiać przyjemność.

Jeżeli więc czujesz, że przytulając swojego chłopaka odczuwasz przymus lub rozdrażnienie, może to być sygnał o przygasaniu uczucia. Jeżeli zależy Wam na związku, warto podzielić się swoimi odczuciami z drugą połówką. Tylko dzięki szczerym rozmowom i prawdziwym chęciom związek przetrwa. Ważne jest jednak, aby pragnęły tego dwie osoby. Jeśli bowiem tylko jedna strona chce ciągnąć tę relację, nie ma szans na szczęśliwe zakończenie, a kryzysy będą pojawiać się coraz częściej.

Kryzys

Kiedy nie warto?

Teoretycznie można pokonać każdy bardziej lub mniej poważny kryzys. W praktyce jednak jest to o wiele trudniejsze. W związku odpowiadamy bowiem tylko za swoje uczucia. Jeśli więc, mimo Twoich chęci, Twój partner nie chce niczego zmieniać, albo uważa, że nie ma problemu, Wasz związek jest skazany na porażkę.

Bardzo ważny (jeśli nie najważniejszy) jest także powód, dla którego chcesz samotnie ratować związek. Zadaj sobie pytania: „Czy ja go kocham? Czy chcę z nim być?”, a następnie zapytaj siebie: „Czy jestem z nim ze strachu przed samotnością?”. Wsłuchaj się w siebie i bądź ze sobą szczera.

Nie obawiaj się zerwania

Jesteś młoda i całe życie przed Tobą. Jeżeli więc czujesz, że Twój pierwszy poważny związek zmierza ku końcowi, nie bój się.

Pewnie będzie bolało przez jakiś czas, ale potem zrozumiesz, że podjęłaś jedną z najlepszych decyzji w swoim życiu. Jeżeli natomiast oboje idziecie w tym samym kierunku, Wasze uczucie jest coraz głębsze i lepiej rozwiązujecie problemy, niewykluczone, że będziecie ze sobą jeszcze bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button