Mój chłopak

Chorobliwa zazdrość w związku

Mój chłopak jest chorobliwie zazdrosny…

… a może to ja jestem chorobliwie zazdrosna?

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Zazdrość zazdrości nierówna. O ile uroczy jest dąs Twojego faceta o to, że jakiś obcy gość chciał Cię poderwać, o tyle potrzeba wiecznej kontroli zakrawa o patologię. Kiedy granica ta zostaje przekroczona? Czy można uratować związek, w którym niewinne „Cześć” powiedziane staremu koledze jest wstępem do oskarżeń o zdradę?

Czy w Twoim związku jest chorobliwa zazdrość?

W większości związków zazdrość traktowana jest jak przyprawa dodająca pikanterii. Z przyprawami jednak bywa tak, że używanie ich w dużych ilościach zabija smak potrawy. Podobnie jest z zazdrością. Delikatna, od czasu do czasu pokazuje, że drugiej osobie zależy i boi się nawet pomyśleć o rozstaniu.

Zazdrość

Toksyczny związek?

Jeżeli jednak najmniejsza sprawa, najbardziej niewinna sytuacja doprowadza Ciebie, albo Twojego chłopaka do furii, zastanów się dlaczego tak reaguje/reagujesz? Czy aż tak wielkim problemem jest babski/męski wieczór bez drugiej połówki? Czy w czasie takiej imprezy dojdzie do zdrady i trzeba pilnować swej ukochanej osoby przed popełnieniem błędu? Brzmi to „trochę” niezdrowo. Pomyśl, czy masz powody, aby kontrolować bez przerwy swojego chłopaka? Czy on ma powody, aby nie zgadzać się na Twoje wyjścia z koleżankami? Jeżeli zdrowy rozsądek podpowiada Ci, że nie, to znaczy, że macie problem w związku (jeżeli natomiast macie powody, aby w ogóle sobie nie ufać, taki związek jest toksyczny).

Niezdrowe relacje

Chorobliwa zazdrość to objaw niezdrowej relacji, w której jedna lub obie strony wzajemnie się kontrolują i dodatkowo znęcają psychicznie. Ciągłe oskarżenia o zdradę i nielojalność, obrażanie, ciche dni, zrywanie co drugi dzień… Znasz te zachowania? Uważasz, że są one objawem miłości, szacunku i empatii?

Jak tłumaczysz chłopakowi swoje „jazdy”? „Przepraszam, ale martwię cię o Ciebie”, „Robię to dla Twojego dobra”, „Muszę Cię pilnować, bo zachowujesz się jak dziecko”, „Nie umiem Ci zaufać”. Czy któreś z tych zdań (lub podobne) zdarza Ci się wypowiedzieć do partnera? A może słyszysz je po każdej awanturze z chorobliwie zazdrosnym chłopakiem?

Co zrobić, kiedy w związku atmosferę można kroić nożem, a strach przed awanturą powoli zabija uczucie?

Zazdrość

Zrozum przyczyny i działaj

Zazdrość zawsze podszyta jest lękiem przed utratą, porzuceniem. Każdy ma w sobie jakieś pokłady lęku, ale osoba zdrowa potrafi to zauważyć i zmienić. Chorobliwa zazdrość to objaw ogromnych problemów emocjonalnych.

Człowiek, który nie potrafi zaufać ukochanej osobie jest bardzo zakompleksiony, wewnętrznie przerażony. Zamiast rozmawiać i dzielić się swoimi obawami w sposób nieraniący, woli zrobić awanturę, obrazić się, albo oskarżyć o romans z sąsiadem. Taka osoba nie potrafi kochać innych, bo nie umie kochać siebie. Złoszcząc się na partnera, tak naprawdę złości się na siebie. Być może ma już coś na sumieniu, skoro tak bardzo boi się zdrady?

Często bowiem zdarza się, że zdrajca mierzy partnera swoją miarą: „Skoro ja to zrobiłem/zrobiłam, to dlaczego on/ona nie mógłby/mogłaby?”.

Oczywiście, możecie się starać dogadywać, pracować nad komunikacją, kontrolą emocji i obsesyjnych myśli, które przy chorobliwej zazdrości się pojawiają. Jednak nie ma gwarancji, że terapia się powiedzie i zazdrość nie powróci ze zdwojoną siłą za rok-dwa.

Czy jesteś więc w stanie poświęcić najlepsze lata swojego życia dla kogoś, kto Cię poniża, nie ufa Ci i obraża swymi domysłami? Czy chciałabyś być z tak zazdrosną osobą do końca życia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button