Mój chłopak

Chłopak i dziewczyna – przyjaźń czy miłość?

Przyjaźń czy miłość?

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

Adam Mickiewicz, Niepewność

Czy chłopak i dziewczyna mogą być przyjaciółmi?

Wiele osób twierdzi, że przyjaźń między chłopakiem i dziewczyną nie jest możliwa, ponieważ w pewnym momencie jedna ze stron na pewno się zakocha.

Sporo ludzi uważa jednak, że taka relacja istnieje. Kiedy można mówić o niewinnymi uczuciu jakim jest przyjaźń, a kiedy mamy do czynienia z zauroczeniem, które zmierza do stworzenia związku? Spróbujmy się nad tym zastanowić.

Czym jest przyjaźń?

„Przyjaźń” to bardzo ważne słowo. Przyjaciel to ktoś zupełnie inny niż kolega czy znajomy. Z przyjacielem możesz porozmawiać na każdy temat, podzielić się każdym swoim sekretem bez obaw, że komuś go wyjawi. Z przyjacielem możesz być szczera do bólu, jesteś w 100% sobą i nie boisz się, że przyjaciel Cię skrytykuje czy wyśmieje. Akceptuje Twoje zalety i wady, jest z Tobą w dobrych i złych chwilach. Taką relację buduję się długo i wymaga ona pielęgnacji.

Im dłuższa przyjaźń, tym rzadziej możecie się widywać, ale zawsze o sobie pamiętacie. Możesz przytulić przyjaciela, kiedy Ci źle lub kiedy on czuje się smutny albo zagubiony. Dla dziewczyny przyjaciel może być jak brat, który pomaga jej zrozumieć myślenie chłopców, dla chłopaka przyjaciółka to „tłumacz” kobiecych zachowań. W przyjaźni nie ma miejsca na romantyzm czy erotykę. Jeśli całujesz się z przyjacielem jak z partnerem, albo uprawiacie seks, nie jest to przyjaźń, a początek romansu. Kiedy w relację przyjacielską wkrada się seksualność, można mówić o zauroczeniu, fascynacji lub zakochaniu.

Przyjaźń
Często zdarza się, że najlepszy związek powstaje z przyjaźni.

Czym jest miłość?

Miłość to połączenie głębokiej przyjaźni i seksualności. Miłość, podobnie do przyjaźni, rodzi się długo. Często zdarza się, że najlepszy związek powstaje właśnie z przyjaźni. Któż bowiem nie zna nas lepiej i nie akceptuje bardziej od wieloletniego przyjaciela? W obu tych relacjach międzyludzkich podstawą jest pełna akceptacja drugiego człowieka, szczerość i zaufanie. Można więc powiedzieć, że przyjaźń jest siostrą miłości. Wszystko to brzmi pięknie, prawda? Nie zawsze jednak tak jest w rzeczywistości…

Przyjaciel zakochał się we mnie – ratunku!

Nie zawsze uczucie to rodzi się po obu stronach. Po czym poznać, że Twój przyjaciel zaczął myśleć o Tobie jak o dziewczynie, a nie siostrze? Najprawdopodobniej zacznie inaczej na Ciebie patrzeć, będzie przeciągał kontakt wzrokowy, przytulał w inny sposób. Czasem może być wręcz odwrotnie – kiedy przyjaciel zakocha się w Tobie może ograniczyć kontakt, nie chcieć się przytulać na powitanie (o ile była to Wasza tradycja), będzie się rumienił rozmawiając z Tobą, trudno mu będzie spojrzeć Ci w oczy.

PrzyjaźńJeśli z Twojej strony uczucia się nie zmieniły, warto, abyś mu to powiedziała. Nie dawaj mu nadziei, bo będzie cierpiał widząc Cię z innym chłopakiem. W sytuacji, gdy przyjaciel zakochał się w Tobie bez wzajemności, najlepszym wyjściem będzie ochłodzenie kontaktów. Może to potrwać krócej lub dłużej.

Niewykluczone, że stracisz przyjaciela, kiedy on wyzna Ci uczucia, których nie odwzajemniasz. On ma do tego prawo – zmuszanie go do przebywania z Tobą byłoby egoistyczne. Jeśli jest on dla Ciebie przyjacielem, jego dobro powinno być u Ciebie na pierwszym miejscu. Pamiętaj też, że przyjaźń to rodzaj miłości, a miłość nie jest egoistyczna.

Jeżeli jednak Ty również zaczynasz czuć do swego przyjaciela coś więcej, mamy dobrą wiadomość – może się to zakończyć happy endem!

Najważniejsze jest wtedy działanie – gdy widzisz, że on zachowuje się inaczej, ale ze strachu nie zamierza nic z tym zrobić, musisz działać Ty. Bądź z nim szczera i czekaj na jego reakcję. Jeśli również wyzna Ci uczucie, albo dojdzie do pocałunku, jesteście na najlepszej drodze do stworzenia wspaniałego związku, czego Ci życzymy!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button