08 12 2017

Boję się pierwszej wizyty u ginekologa…

Autor:

|

16 września 2014

|

Edytowany: 17 września 2014

|

2 komentarze

|

Kategoria: Wasze listy

Boję się pierwszej wizyty u ginekologa…

List do redakcji:

„Droga Magdo,

Mam już 17 lat i jeszcze nie byłam u ginekologa, gdyż bardzo się boję. Jak wygląda taka wizyta? O co będzie mnie pytał lekarz? Lepiej wybrać ginekologa mężczyznę, czy kobietę?”
Iza, 17 lat——————————————
Odpowiedź:

Droga Izo,

Na pierwszą wizytę nastolatki zazwyczaj wybierają się do kobiety ginekologa. Wynika to głównie z faktu, iż wstydzą się rozebrać przed obcym mężczyzną, a poza tym uważają, że kobieta lepiej zrozumie ich problemy. Jeśli Ty nie masz takich obaw możesz równie dobrze wybrać się do lekarza-mężczyzny.

Ginekolog

Na pierwszą wizytę nastolatki zazwyczaj wybierają się do kobiety ginekologa.

W trakcie pierwszej wizyty ginekolog dużo czasu poświęci na wywiad. Zapyta kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, czy krwawienia są regularne, jak długo trwają oraz o choroby jakie przeszłaś, dolegliwości, współżycie płciowe.

Powinnaś zapytać go o wszystko, co Cię interesuje i wyjaśnić swoje obawy. Porozmawiaj z nim także o odpowiedniej dla Ciebie metodzie antykoncepcji oraz poproś o zbadanie piersi (w niektórych przychodniach istnieją specjalne punkty samobadania piersi, gdzie wykwalifikowane pielęgniarki nauczą Cię jak wykonywać takie badanie w domu).

Jeśli nie będziesz już miała żadnych pytań lekarz poprosi abyś rozebrała się od pasa w dół i pomoże Ci ułożyć się na fotelu ginekologicznym. Uciskając brzuch stwierdzi ewentualne anomalie w budowie narządów wewnętrznych, a następnie przystąpi do badania przy użyciu tzw. wziernika, dzięki któremu będzie mógł sprawdzić stan pochwy oraz szyjki macicy.

Badanie jest krótkie i naprawdę bezbolesne więc bez obawy możesz wybrać się na pierwszą wizytę.

Więcej na temat wizyty u ginekologa możesz przeczytać także w artykule: Zanim rozpoczniesz współżycie seksualne.

Pozdrawiam serdecznie
Magda

———————————

Listy do redakcji i do mnie możecie kierować za pośrednictwem formularza Kontakt.

Odpowiedzi na wybrane listy publikowane są w dziale Wasze listy. Wszystkim gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Nie podajemy na stronie nazwisk i adresów osób piszących.


Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Czy pierwszy raz boli?
Czy Postinor jest tabletką antykoncepcyjną?
Czy od pocałunku można zajść w ciążę?
Moi koledzy palą!
Na ulicy zaczepia mnie jakiś facet
Zrezygnowałam z randki pod wpływem „dobrych” rad.
Mój chłopak ma dziewczynę!!!
Czy prezerwatywa może pęknąć?

O Autorze

Redakcja Zonka.pl

(2) Komentarze(y)

  1. Malwina
    16 września 2014 at 13:18

    No, ja miałam naprawdę stracha przed pierwszą wizytą u ginekologa. Byłam jednak u faceta i okazało się, że strach miał wielkie oczy. Wprawdzie rzeczywiście ciężko było się z tym oswoić, że trzeba usiąść w tym fotelu ginekologicznym, ale jakoś poszło. Chociaż jak dla mnie to wcale nie była przyjemna wizyta, niemniej lekarz naprawdę był miły i starał się mnie uspokoić. To jednak było przeżycie.

  2. Aga
    17 września 2014 at 13:49

    Nie bój się, wcale nie jest tak strasznie jak sie wydaje. Możesz np. iść do lekarza do którego chodzą Twoje koleżanki albo mama-zawsze będziesz czuła się pewniej. Trzymam kciuki i nie odkładaj tej wizyty.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin