08 12 2017

Mój chłopak ma problemy w domu – jak mu pomóc?

Autor:

|

5 stycznia 2015

|

Edytowany: 5 stycznia 2015

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Mój chłopak

Mój chłopak ma problemy w domu – jak mu pomóc?

Mój chłopak ma problemy w domu

Jak mu pomóc?

W idealnym świecie nastolatki powinni martwić się ocenami w szkole, cieszyć się pierwszymi miłościami i czerpać radość z każdej chwili. Często jednak rodzicie odbierają im młodzieńcze lata z powodu awantur, alkoholu, przemocy. Czasem młody człowiek musi szybko dojrzeć z powodu choroby jednego z rodziców. Jeżeli Twój chłopak ma podobną sytuację rodzinną, spróbujemy doradzić Ci jak pomóc mu w trudnych chwilach.Po prostu bądź

W każdej rodzinie miały miejsce różne kryzysy. Jeśli w domu panuje miłość, łatwiej je pokonać, ale w towarzystwie wrogości, nienawiści czy uzależnienia każdy mały problem urasta do rangi katastrofy. Czy wiesz, jak wygląda dom Twojego chłopaka? Czy dobrze dogaduje się z rodzicami? A może jest przez nich bity i poniżany? Bez względu na problem Twoim najważniejszym zadaniem jest wspieranie go. Nie chodzi o przychodzenie do jego domu i poważne rozmowy z rodzicami, ale o ciepło i poczucie bezpieczeństwa.

ProblemyNie musisz zadawać pytań. Kiedy Twój chłopak będzie gotowy, sam opowie Ci o wszystkim. Być może boi się, że uciekniesz kiedy usłyszysz całą prawdę na temat jego sytuacji w domu. Może już kiedyś ktoś go opuścił, bo stwierdził, że nie może zadawać się z „kimś takim”.

Jeżeli Twój ukochany rzadko opowiada o rodzinie, nie naciskaj. Takie podejście może go spłoszyć. Daj mu przestrzeń i bądź jego przyjacielem. Ma prawo przy Tobie płakać i potrzebować przytulenia. Daj mu do zrozumienia, że akceptujesz jego uczucia, wtedy łatwiej mu będzie przetrwać trudne chwile. Czasem milczenie pomaga bardziej niż długa rozmowa. Od słów często ważniejsza jest obecność drugiej osoby.

Z pewnością dla Ciebie także nie jest to łatwe. Patrzenie na łzy ukochanego powoduje ból, którego nie można okazać. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pomagać mu w taki sposób, zaproponuj mu rozmowę z psychologiem szkolnym albo wychowawcą. Jest to ważne tym bardziej wtedy, gdy w domu chłopaka panuje przemoc psychiczna i/lub fizyczna. Nie możesz jednak zmusić go do wizyty u specjalisty – jeżeli on tego nie chce, nie możesz tego zrobić za niego.

Jego problemy a Wasz związek

Niewesoła sytuacja w domu może w pewnym stopniu wpłynąć na Waszą relację. Wiele jednak zależy od samego chłopaka. Jeśli bowiem każde złe emocje wyniesione z domu będzie rozładowywał na Tobie, będziesz czuła się coraz gorzej psychicznie. Możesz zacząć myśleć o sobie niezbyt dobrze: „Nie umiem go wesprzeć”, „Gdybym bardziej starała się go rozumieć, on nie zachowywałby się w ten sposób”.

Czy kiedykolwiek pomyślałaś o sobie coś podobnego? Jeżeli tak, niewykluczone, że niedługo między Wami również dojdzie do kryzysu. Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że nie jesteś aniołem stróżem swojego faceta. Nie możesz odpowiadać za jego uczucia związane z rodzicami. On natomiast nie ma prawa wyżywać się na Tobie za to, co spotyka go w domu.

Powinnaś postawić granicę, której on nie może przekroczyć. On musi zrozumieć, że nie wolno mu traktować Ciebie jak spowiednika czy terapeuty, albo co gorsza, worka treningowego. Nie jesteś odpowiedzialna za jego relacje z rodzicami, więc jeżeli on zacznie zachowywać się agresywnie (np. będzie Cię obrażał, albo Cie uderzy), nie możesz pozwolić mu na takie zachowanie. Powiedz mu twardo, że kochasz go, martwisz się o niego, ale nie życzysz sobie takiego traktowania.

Jeśli będzie Cię traktował jak popychadło, zastanów się nad tym, czy czasem nie staje się podobny do jednego ze swych rodziców – oprawców. Przemyśl również sens związku, w którym jesteś obrażana i wykorzystywana emocjonalnie.


Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Mój chłopak porównuje mnie do innych dziewczyn
Kompleksy a związek
Imprezujący chłopak i spokojna dziewczyna – czy to wypali?
Problem z przeszłością chłopaka
Jakie kwiaty podarować na Walentynki?
Koniec miłości – po czym go rozpoznać?
Poznałam chłopaka w Internecie
Mój chłopak flirtuje z innymi dziewczynami
Nie potrafię zaufać mojemu chłopakowi
Zdradziłam chłopaka – czy wyznać mu prawdę?
Manipulacja w związku
Przyjaciel wyznał mi miłość – co robić?
Nie potrafię odejść od chłopaka, który mnie krzywdzi
Chłopak mnie kocha, ale nie podobam mu się fizycznie
Chorobliwa zazdrość w związku
Podrywa mnie chłopak przyjaciółki
Mój chłopak nie pociąga mnie fizycznie
Chłopak mnie uderzył – czy powinnam mu wybaczyć?
Mój chłopak wstydzi się tańczyć
Mój chłopak codziennie pije alkohol
Jak poderwać chłopaka?

O Autorze

Redakcja Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin