08 12 2017

Czy Twój związek jest toksyczny?

Autor:

|

21 września 2014

|

Edytowany: 21 września 2014

|

2 komentarze

|

Kategoria: Mój chłopak

Czy Twój związek jest toksyczny?

Czy Twój związek jest toksyczny?

Zerwać, czy dać mu jeszcze jedną szansę?

Spotykasz na swej drodze tego jedynego i cały świat wygląda zupełnie inaczej. Wady schodzą na dalszy plan, liczą się tylko spotkania, bliskość i wzajemne porozumienie. Stan taki nie trwa jednak wiecznie. Po 1-2 latach motyle w brzuchu milkną i pojawia się rzeczywistość. Zaczynasz dostrzegać coraz wyraźniej wady partnera. Wiele z nich można zaakceptować lub zredukować (o ile druga strona tego chce). Istnieją jednak takie wady, których nie powinnaś, a nawet nie możesz tolerować. Jakie to zachowania i cechy? Kiedy powinna włączyć Ci się czerwona lampka z napisem: „Uciekaj od niego!”?Toksyczny chłopak, czyli jaki?

Czy Twój chłopak staje się coraz bardziej zazdrosny? Robi Ci awantury o spotkania z koleżankami mimo że masz czyste sumienie? Wmawia Ci, że zdradzasz go z każdym i wszędzie? Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałaś „Tak” oznacza to, że Twój chłopak nie potrafi Ci zaufać, chce Cię kontrolować i powoli odcinać od innych ludzi, a to świadczy o toksycznej osobowości.

Toksyczny związek

Czy potrafisz rozpoznać toksyczny związek i się od niego uwolnić?

Oprócz przejawów zazdrości pojawić się mogą:

• szantaże emocjonalne („Jeśli pójdziesz na tę imprezę beze mnie, to z tobą zerwę”)
• wzbudzanie w Tobie poczucia winy („Gdybyś mnie słuchała, nie obrażałbym cię”, „Zasłużyłaś na to, bo jesteś nieposłuszna”)
• zaborczość („Nigdzie nie pójdziesz!”).

Aby jeszcze bardziej Cię zgnębić, może zacząć nieprzyjemnie komentować Twój styl ubierania się czy ciało („Jesteś za gruba”, „Masz za mały biust”, „Jesteś okropna”). Kiedy próbujesz mu tłumaczyć, jak bardzo bolą Cię jego zachowania i słowa, on nie reaguje, wyśmiewa Cię lub wpada w szał. Kiedy natomiast chcesz od niego odejść, zmienia się w potulnego baranka, zaczyna przepraszać i obiecywać poprawę. Ty w końcu ulegasz, bo masz nadzieję, że on się zmieni. Sielanka trwa kilka dni, a może nawet tygodni, po czym cała huśtawka emocjonalna powraca. Tkwienie w tym błędnym kole może Cię doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych: nerwicy, stanów lękowych, depresji… Możesz również stracić przyjaciół i znajomych.

Toksyczny związek

Co zrobić z toksycznym związkiem?

Co dalej?

Jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji jest rozstanie

Jak jednak to zrobić raz a porządnie i nie ulec słodkim słówkom Twojego oprawcy? Po pierwsze, musisz być twarda. Jeśli boisz się jego reakcji na zerwanie (np. prób udobruchania czy wręcz przeciwnie, ataków agresji), możesz zrobić to w obecności taty/brata/kolegi czy przyjaciółki. Jeżeli nie chcesz zrobić tego oko w oko, wystarczy, że wyślesz mu SMS-a lub zadzwonisz.

Po zerwaniu

Po zerwaniu nie odbieraj od niego telefonów, nie czytaj jego SMS-ów, ani wiadomości z portali społecznościowych. Najlepiej będzie, gdy zablokujesz jego nr telefonu i usuniesz ze znajomych w Sieci. Kiedy spotkasz go na mieście, nie rozmawiaj z nim i nie daj się namówić na spotkanie. Po kilku tygodniach lub miesiącach zrozumiesz, że podjęłaś najlepszą z możliwych decyzji i stwierdzisz, że jesteś silną i wartościową dziewczyną, która zasługuje na wspaniały związek. Powodzenia!


Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Mój chłopak porównuje mnie do innych dziewczyn
Kompleksy a związek
Imprezujący chłopak i spokojna dziewczyna – czy to wypali?
Problem z przeszłością chłopaka
Jakie kwiaty podarować na Walentynki?
Koniec miłości – po czym go rozpoznać?
Poznałam chłopaka w Internecie
Mój chłopak flirtuje z innymi dziewczynami
Nie potrafię zaufać mojemu chłopakowi
Zdradziłam chłopaka – czy wyznać mu prawdę?
Manipulacja w związku
Przyjaciel wyznał mi miłość – co robić?
Nie potrafię odejść od chłopaka, który mnie krzywdzi
Chłopak mnie kocha, ale nie podobam mu się fizycznie
Chorobliwa zazdrość w związku
Podrywa mnie chłopak przyjaciółki
Mój chłopak nie pociąga mnie fizycznie
Mój chłopak ma problemy w domu – jak mu pomóc?
Chłopak mnie uderzył – czy powinnam mu wybaczyć?
Mój chłopak wstydzi się tańczyć
Mój chłopak codziennie pije alkohol

O Autorze

(2) Komentarze(y)

  1. Marta
    21 września 2014 at 17:53

    Dziewczyny unikajcie i uciekajcie jak najdalej od toksycznych facetów.

  2. Elżbieta
    22 września 2014 at 18:50

    Mnie na całe szczęści udało się uwolnić z takiego związku. Nikomu nie życzę takiego faceta. Na początku słodki, nadskakujący, a po pewnym czasie upierdliwy na maska. To mu się nie podoba, tamto mu nie pasuje. rany, nic tylko się ciąć. I te jego obsesje. Dziewczyny patrzcie krytycznie na swoich partnerów – nie tylko przez różowe okulary.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin